YouTube Shorts, Instagram Reels, TikTok. Vertikális videó már bármilyen brand számára kötelező. Ha álló formátumban veszed, úgy is jó, ha fekvőben veszed, úgy is. Csak lehet hogy kicsit bonyolultabb. Szokás szerint a DaVinci Resolve ingyenes vágóprogramot fogjuk használni. Praktikákat, tippeket, trükköket hozok a saját tapasztalataim alapján. Ha csak most kezded a videó vágást, ha haladó vagy, szerintem akkor is tudok újat mutatni számodra.
Álló vagy Vertikális videó
Emlékszel még, amikor a TV-k is 4:3 arányúak voltak? Esetleg arra, hogy milyen volt amikor a TV-ben mozifilmeket adtak? A szélesvásznú filmek széleit egyszerűen levágták. Aztán, mikor a 16:9-es képarány vette át a helyét, ugyan kevésbé, de akkor is levágták. Valamilyen módon lemaradtunk a teljes élményről.
Elterjedt a ma is használt 16:9 és szépen átvette az uralmat az online videó, főképp a YouTube. Közben az okostelefonok is hódítani kezdtek és alkalmazkodtunk a kényelmes pozícióhoz, ezért a különféle appok, mint a Vine, később pedig a TikTok kifejezetten álló formátumra lett kitalálva.
Akkor a TikTok levágta a videók szélét?
Nem egészen. Kellett egy kis idő, mire rájöttünk, hogy mit is lehet kezdeni ezzel az új formátummal, de mára eléggé kiforrt. Akkora tért nyert a TikTok mellett az Instagram Reels és a YouTube Shorts, hogy ma már nem csak arról van szó, hogy egy fekvő videót próbálunk átalakítani állóvá. Ennek is van létjogosultsága bőven, de leginkább natívan ezekre a felületekre készített álló tartalom vált jellemzővé.
Ennek a legegyszerűbb módja, ha mindent helyben a telefonodon csinálsz. A kamera minőség tökéletes, a hang szintén kiváló (persze lehet külső mikrofonnal extrázni). Kézben fogva egyszerű szelfi módban elmondod amit szeretnél és akár vágatlanul ki is teszed a közösségednek. Attól, hogy nem egy tökéletesre csiszolt videót készítettél technikailag, sokkal inkább hiteles, mert természetesnek tűnik. Nincs stáb, csak te és a néző. Látszólag.

Álló formátumú videók profin
Két véglet van: az előbb leírt egyszerű telefonos videó és a legyártott profi tartalom. A céljaidnak megfelelően kell eldőntened, hogy a saját kontented a két véglett közötti skálán hol helyezkedik el.
Ha te egy személyes brandet építesz, illetve a márkád hangja közvetlen, akkor legjobb, ha a letisztult, egyszerű vonalon maradsz. Arra viszont fontos figyelned, hogy ha nyugalmat szeretnél átadni a videókban, akkor technikai kilengések nem férnek bele. A fény nem lehet zavaró, a hangban nem lehetnek pattogások, nem lehet rossz minőségű. Technikailag viszont ez nem igényel kifejezetten nagy befektetést.
Minél inkább a profizmust, a magas minőséget, igényességet, tehát egy kiemelt értéket szeretnél átadni a videóidban, annál inkább lesz szükséged arra, hogy a videók technikai minőségét is ezekhez méltón emeld. Amilyen minőségűek a videóid online és a közösségi médiában, azzal a minőséggel fognak téged azonosítani. Ezért van az, hogy a legtöbb nagy brand nem tesz ki egyszerű telefonos tartalmakat, hanem az álló videóik is profi videósok által készül.
Hogyan készíts álló videókat?
Nehéz lehet nekikezdeni, ezért készültem egy jó adag segítséggel az induláshoz. Ha túl szeretnél lépni a vágatlan „fapados” verzión, akkor itt az ideje, hogy vágd a tartalmaidat!
Erre készít fel ez a videó, amiben technikai segítséget nyújtok neked, hogy akár álló nyersanyagból, akár fekvőből dolgozol, el tudd készíteni a saját vágott vertikális videóidat.
Ha készen állsz ezen a szinten is túllépni, akkor ennél magasabb szintű videók készítésében – legyen az fekvő vagy álló – is állunk rendelkezésedre!